Anıt Rehabilitasyon Merkezi ×
© 2021 Anıt Rehabilitasyon Merkezi

Disleksi Nedir ?

 || Anıt Rehabilitasyon Merkezi

Aynı zamanda öğrenme güçlüğü olarak bilinen DİSLEKSİ, bir bireyin normal zeka düzeyinde olmasına rağren dil,okuma ve yazma becerilerinde sorunlar yaşamasına neden olan bir özel öğrenme bozukluğudur.             

 DİSLEKSİ olan bir birey,konuşma seslerini tanısı bile, bunların harfler yada kelimeler ile olan ilişkilerini öğrenmede zorluk çeker. Genellikle okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenen disleksi,aynı zamanda dikkat ve hafızayı da etkileyebilir ve beynin dili işleyen bölgelerini etkiler.

Disleksi  olan bireyler normal zekaya sahiptir ve genellikle görüşleri ile ilgili birsorun yaşamazlar.Disleksi olan çocukların çoğu özel ders veya özel bir eğitim proğramı ile okulda başarılı olabilir. Duygusal destek disleksi ile başa çıkma sürecinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Disleksi için belirli bir tedavi olmamasına rağmen,erken teşhis ve müdahale en iyi sonucu verir. Ancak bazı vakalarda DİSLEKSİ yıllarca teşhis edilmez ve yetişkinliğe kadar tanınmaz,Yinede disleksi için yardım ve destek almak için asla çok geç deyildir.   

İnviva Medya